Конспект уроку з алгебри 11 клас
Тема уроку: Похідна та її застосування.
Мета уроку: перевірити, узагальнити, систематизувати, поглибити знання, вміння, навички учнів з теми; розвивати логічне, системне та алгоритмічне мислення
Мусулович Ю.Ю. вчитель математики
спеціаліст вищої категорії
НовопавлівськоїЗОШ І-ІІ ступенів
Снігурівської міської ради Миколаївської області
Тема уроку: Похідна та її застосування.
Мета уроку:
перевірити, узагальнити, систематизувати, поглибити знання, вміння, навички учнів з теми; повторити та удосконалити знання правил і формул диференціювання елементарних функцій; систематизувати вміння учнів застосовувати набуті знання до розв’язування задач,передбачених програмою з математики;
сприяти розвитку всесторонньо розвинутої особистості, виховувати етичні норми, активну життєву позицію,любов до рідного краю; формувати світогляд, працьовитість; виховувати прагнення до поглиблення та удосконалення знань; впевнено себе почувати під час ЗНО де досить прості в розв’язанні задачі мають достатньо нестандартний зміст.
Тип уроку : урок узагальнення і систематизації знань.
Обладнання: мультимедійний проектор, екран, комп’ютери.
Хід уроку
І. Організаційний етап (2 хв.).
Перевірка готовності учнів до уроку, налаштування на роботу.
Показники виконання психологічної задачі етапу:
- Доброзичливий настрій учителя та учнів;
- Швидке включення класу у діловий ритм;
- Повна готовність класу та обладнання до роботи.
Проводиться інструктаж з організації роботи за комп’ютерами.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Формулювання цілей та завдань уроку (1 хв.)
Похідна – фундаментальне поняття математичного аналізу за допомогою якого досліджують процеси і явища в природних, соціальних і економічних науках. Тому вивченню цієї теми ми приділили особливу увагу. При актуалізації знань додаються завдання ЗНО.
Кожному з учнів роздається опорний конспект, який протягом уроку учні заповнюють і одночасно виставляють собі бали, як за усні відповіді так і за письмові. Кожна правильна відповідь принесе Вам по 1 балу. Для цього будьте уважними, сконцентруйтеся і нехай Вам щастить протягом уроку від -∞ до +∞.
Продовжуємо роботу, але як ви здогадалися урок наш буде незвичайним.Це буде урок-подорож по балці розташованій біля села Новопавлівське.
Чудес на світі є багато,
Про них ми чули і не раз,
Але такої, як в Новопавлівці балки…
Мабуть скоріш за все ніде нема.
Ця балка – казка вищий клас.
Вона чудова влітку, взимку,
Весною гарна й восени.
І хто хоч раз пройшов її стежками
Запам’ятає на завжди її .
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Зупинка І Історична.
Старожили розповідають, що Нопопавлівка бере свій початок у1809 році. Саме тоді на правому березі річки Висунь виникло невеличке поселення, яке складалося з 12 сімей. 5 селянських родин належало барині Мар’яні і проживало на місці нинішньої тваринницької ферми. А сім селянських сімей були під владою пана Якубовського Павла і проживали на галявині теперішнього ліска, що розташована на північному – заході нашої балки. Там де була його садиба зберігся до цього часу фундамент. Але чомусь на цій галявині не ростуть дерева. В селі її так і називають «Хутір».
( на екран проектуються розвязки домашнього завдання)
І V . Узагальнення й систематизація знань та вмінь .
Зупинка ІІ Біла гора
По середині балки стоїть невелика гора, яку в селі називають Білою горою. В неї також цікава історія. Перші поселенці села будували хати «землянки». І так продовжувалося аж до 50-х років поки не почали прибувати поселенці з західних областей України. Село росте. Починають будувати будинки з каміння під дахом, вкривати черепицею. Толоку робили всім селом тільки в неділю, бо в такі дні всі працювали в радгоспі.
1955 рік був історичним для села. На місці сучасного парку між вулицями Гагаріна і Центральної зробили каменоломні, де били білий бут, з якого будували будинки. Коли розбудовували вулицю Шкільну, то камінь возили із балки. Так звана людьми «Біла гора» - це залишки від добування каменю
Показ слайдів на екрані, повторення основних понять, формул по ходу розв’язування вправ та задач :
- Знайти похідні функцій (усно):
Зупинка ІІІ Колодязь. Обчислити значення похідної функції f(x) в точці х0:
(Виконавши це завдання ви дізнаєтесь прізвище математика,щозастосував вперше похідну)
В балці за школою є колодязь. Його викопав Волошин Микола Терентійович, він родом з Траскевичів. «Люди ходили на роботу через балку. Біля стежки було джерельце. Тому Волошин вирішив, що неподалік можна копати криницю. Йому допомагали чоловіки з усього села. Він копав грунт, насипав у бадю, а вони на верх. Глибина криниці 20 м. Стінки колодязя викладені камінням. Він служив людям до того часу, поки в селі з’явився водопровід.» - розповідає його дружина Закревська Олександра Іванівна. Тепер верх(зруб) розібрали і закрили плитою. Джерельце також десь зникло.
Зупинка 4 Лісок На північному схилі балки красується чарівний лісок. Він був посаджений в 50-х роках, а точніше в 1956році агроном – лісознавець Кушнеренко Яків Андронович (батько Авраменко Людмили Яківни) займався посадкою всіх лісопосадок в Снігурівському районі. Тому радгосп запросив його допомогти в посадці саду, виноградинка та ліска. Саджанці для всіх лісосмуг вирощували на тому боці річки Висунь, де і сьогодні залишився колодязь і фундаменти будівель лісопитовника. Саджанці для саду і ліска теж виростили і висадили працівники радгоспу. Це дерева берестка, гільдіції, акації. Інколи можна зустріти абрикосу та грушу. Інтенсивне знищення насадження дерев, призвело до того, що на даний час в ліску залишилось дуже мало дерев, в основному – це кущі (від пеньків відростають гілки). Це може призвести до розширення меж балки.
Задача: Тіло рухається за законом S ( t )= - + t ( час t вимірюють у секундах, шлях S – у метрах). Знайдіть швидкість тіла через дві секунди після початку руху.
Завдання у форматі ЗНО
1.Установіть відповідність між функціями(1-4) і тангенсами кутів, які утворюють дотичні, що проведені до графіків функцій у точці з абсцисою х=0, із додатним напрямом осі 0х (А-Д)
У=2 sin x
У=8 cos 2x
У=2 tq
У=4х+х 3
2 .Знайдіть проміжки зростання і спадання функції:
F(x) = 3x + sin3x
3.Знайдіть проміжки зростання функції:
F(x) =x 3 –x 2 –x+8
4.Знайдіть екстремуми функції:
F ( x )=
5.Знайдіть найбільше та найменьше значення функції
F ( x )= x 3 -4 x на відрізку .
6.Знайдіть довжини сторін прямо кутника зпериметром 72см, що має найбільшу площу.
Зупинка 5 Кар’єр
У нормальних природних умовах усі процеси, що відбуваються в ґрунті, знаходяться в рівновазі. Але в порушенні рівноважного стану ґрунту балки винна людина. На її тереторії є кар’єр, де в минулому добували щебінь. Він став відкритою раною на її краєвиді. В результаті розвитку господарської діяльності людини відбувається забруднення, зміна складу ґрунту і навіть його знищення. Тож давайте разом допоможемо нашій балці.